Deprem

    Olası bir deprem durumuna hazırlanırken evcil hayvanımız için neler yapabiliriz?

    Evcil hayvanlarımızın deprem öncesi, sırası ve sonrasında bizden ihtiyacı olan şeyler nelerdir?

    Deprem Öncesi:

Afet planlarımızın evcil dostumuzu da içermesi gerekir. Deprem tatbikatınızı yaparken evcil dostlarımızı basklarına, taşıma kutularına vs ilgili taşıyıcılarına yerleştirme alıştırması yapmak, hayvanınızı olası bir tahliyeye hazırlamanıza yardımcı olabilir.
Kediler ve köpekler için deprem ertesinde zor bulunabileceğini düşünerek en az 2 günlük su ve mama ihtiyaçlarını karşılayabilecek stoğu taşıma kutularında bulundurmamız gerekmektedir. Hamster ve kuşlar için tuz, yem ve kalsiyum taşı gibi ihtiyaç duyulabilecek malzemeleri hazır bulundurmamız gerekmektedir. Özel ihtiyacı olan (tedavi gören vb) dostlarımızın ilaçlarını da hali hazırda bulundurmamız gerekmektedir. Sevilen bir oyuncak veya battaniye gibi kendi normal hayatına ait nesneler bir hayvanın bir deprem sırasında katlanabileceği duygusal stresi hafifletmeye yardımcı olabilir.
Evcil hayvanımızın çiplenmesi ve kaydedilmesi olası bir deprem durumu ardından onu bulmamıza çok daha kolay kılmaktadır.

    Deprem Sırasında:

    Her şeyden önce eğer evcil dostumuz yaralandıysa hemen acil ve ilk müdahaleyi yapmamız gerekmektedir.
    Kanaması olan dostumuza soğuk kompres yapıp onu acilen bir veteriner sağlık merkezine götürmemiz gerekmekte. Eğer herhangi bir yaralanma durumu söz konusu değilse birçok uzmana göre Deprem gibi aniden gerçekleşen durumlarda küçük dostlarımızı kendi hallerinde bırakmamızın çok daha sağlıklı olduğu öngörülmüştür çünkü evcil dostlarımızın güvenlik bulmada yetenekli oldukları gözlemlenmiştir. Kucaklayabileceğimiz dostlarımızı ve kafeslerde bakılan dostlarımızı kendi güvenli alanımıza taşımamız gerekmektedir ancak kedimiz yatağın altına saklanmak istiyorsa saklanmasına izin vermemiz daha faydalı olacaktır.

    Patili dostumuzla dışardaysak ağaç veya telefon direkleri gibi olası tehlikelerden uzak durup güvenli alanlara ((toplanma alanları vb) geçmemiz gerekmektedir. Ancak eğer dostumuz çipliyse (kayıtlı) bazen en iyi seçenek, gitmelerine izin vermek ve onları daha sonra bulmak olabilir.
    Depremden Sonra:

    Deprem ertesinde patili dostlarımızın çok tedirgin, korkmuş ve üzgün olması gayet normal çünkü neler olup bittiğini anlamadan aceleyle rutin hayatlarından kopmaları söz konusu. Bu kopuş esnasında travma belirtileri gösterebilirler. Onlara çocuklara yaklaştığımız gibi yaklaşmamız ve onları sakinleştirmemiz (teselli etmemiz) gerekmekte.
    Evcil dostlarımızın bize uyum sağlayan bir yapıda olduklarını unutmamak gerekir. Onların yanındayken duygularımıza dikkat etmemiz ve sakin bir tavır takınmamız gerekmekte.
    Dostlarımıza neden yeni bir yerde olduğumuzu, neden yeni insanların geldiğini veya insanların neden 'tuhaf' davrandıklarını açıklayamayız. Bunu akılda tutmak, evcil hayvanımızın duygusal stresine karşı sabır ve şefkat göstermemize yardımcı olacaktır.
Evimizin depremden sonra yaşanmaz hale gelmesi durumunda gidebileceğimiz evcil hayvan dostu otelleri belirleyip yeni bir ev bulana kadar evcil hayvanımızı oraya götürmemiz doğru olacaktır.